Pages

PERİ, NAZAR BONCUĞU VE UZAKTAKİ ADAM

11.06.2009
Yaşamın çekilmemiş tetiklerinde izini sürüyorsun geçmişinin. Geleceğin namlunun ucundaki bir bakışa endekslenmiş. Öyle fazla ki yükün, görünenin ağırlığı sinmiş omuzlarına. Görünmeyenlerse yüreğinde. Taşıdıklarının çoğu emaneten aslında. Atılmamış bir kurşun ağırlığında kabullenişin.

Hani diyorsun ya bana şaşkınım ben diye. Senin şaşkınlığın arada kalmışlığın aslında. Yastık altında sakladığın düşlerinin gün yüzüne çıkmış hali. Sen gerçek hayatın kıyısında, düşlerinle aynı hizada yaşıyorsun.

Bir adımın, adının katili de olabilir canını yakan, içine sevgi katan en vefalı sevgilisi de, biliyorsun. Attığın her adımda yaşamına dair en derin izleri açıyorsun belleğinde. En kanlısından en tatlı dokunuşuna kadar unutulmayanlar yığılıyor beyninin odacıklarında. Sen hepsine inat her odayı farklı boyuyorsun ve en çok da maviyi seçiyorsun kendine. Ezberindekilerle örtüyorsun geceleri üzerini, üşümemek için. Her sabah gözünü ezberleyemediklerine açıyorsun.

Hani diyorsun ya bana ben korkağım diye. Değilsin sen de biliyorsun. Kırılgan ve yorgun ruhunun aynadaki yansıması bu sadece. Çocuk halinin avaz avaz isyanı. Büyümüşlüğünün elinde elma şekeri, çocuk halini kandırmacası. Tozlu albümlerde sıkışıp kalmışlığın baki değil. Sen en renkli fotoğraflarda en güzel pozunu vermek için doğru zamanı bekliyorsun.

Sonu aynı biten bir öykünün iki ayrı tarafında karşılaştık birbirimizle. Çok uzak olan yolumuzu tesadüfler yakınlaştırdı. Giden kalanın, kalan gidenin halinden anlarmış dedik tarafsız kaldık. Bizim satırlarımızın yakınlığı kilometrelere dökülmüyor artık. Lastik izi yok yüreklerimizde. Yolculuğumuz sadece kelimelerle. Ziyaretlerimiz cümlelerimizde ağırlanıyor.

Hani diyorsun ya bana koca bir harita üzerinde yer edinmeye çalışıyorum diye. Sen yer edindiğin yüreklerden oluşan bir haritadasın aslında bu insan atlasında. Görünmeyecek kadar saklı, kendini göstermeyecek kadar naif, kırılgan. Ama bir o kadar kocaman. Sol göğsündeki nazar boncuğunu dağıtıyorsun etrafına sürekli. Her birinde biraz daha maviye boyanıyorsun. Biraz daha büyüyorsun.

Şimdilerde kendime aldığım nazar boncuğu elimde seni düşünüyorum sık sık. Gülümsüyorum çünkü biliyorum sesimi duyuyorsun. İyi olmanı, mutlu olmanı diliyorum ve hep mavilerle olmanı. Birgün yolumuz satırbaşlarından sokak aralarına çıkarsa eğer aklımızın ve yüreğimizin yüzyüze gelmesini bekliyorum.

Ben oradan nasıl gözüktüğümü bilmiyorum
Ama sen buradan emin ol çok güzel gözüküyorsun.


Görsel: Deviantart

20 sayfa ekleyen:

Vladimir dedi ki...

"Sonu aynı biten bir öykünün iki ayrı tarafında karşılaştık birbirimizle. Çok uzak olan yolumuzu tesadüfler yakınlaştırdı. Giden kalanın, kalan gidenin halinden anlarmış dedik tarafsız kaldık. Bizim satırlarımızın yakınlığı kilometrelere dökülmüyor artık. Lastik izi yok yüreklerimizde. Yolculuğumuz sadece kelimelerle. Ziyaretlerimiz cümlelerimizde ağırlanıyor."

Uzun zamandır ilk kez gözlerimi yaşartan bir kaç satırı ardarda okudum.

"Sonu aynı biten bir öykünün iki ayrı tarafında karşılaşmak", kalanın gidenin, gideninse kalanın halinden anlaması ne kadar güçlü ifadeler bunlar.

Çok iyiyidi.

Ateş Böceği dedi ki...

Bu sözleri her kim yazdırdıysa

gerçekten ama gerçekten Çok güzel olmalı

ve senin yüreğin burdan çok güzel görünüyor görünenden falzsı tahmininden ötesi ...

coffeé dedi ki...

ekleyecek bir şey bulamıyorum....

sen çok ama çok güzelsin ve buradan çok çok güzel görünüyorsun :)

öperim kocaman :)

Evren dedi ki...

tarifsiz bir güzelliğin yürekten yayılışını resmedebilsem, buradan nasıl gözüktüğünü anlatabilirdim...
ama bir ressam değilim... üstelik güzelliğine tarafsız kalabilecek bir noktada da değilim...

perikizi dedi ki...

Mayacım günün birinde ben kitap çıkaracağına deli gibi inanıyorum biliyor musun ve bunu mutla yap.Ve çok satanlar listesinde yerini al.Duyabileceğim en güzel sözcüklerle dolu bir anlatımdı.Çok çok beğendim.İyi ki yazdın.

atesinsesi dedi ki...

"her gün bu kadar güzel mi bu deniz
böyle mi görünür gökyüzü her zaman"

o.veli

özlem dedi ki...

Sen de buradan çok güzel ve özel görünüyorsun arkadaşım, kalemin hiç susmasın:)

sufi dedi ki...

Görünmeyenleri yüreğinde taşıyan Uzaktaki adam, varsın namlunun ucundaki sana endekslesin bakışını.Tüfeğinden mermi yerine sevgi saçacaksa hedefine kavuştu demektir düşleri.Satırbaşlarından anacaddelere kavuştuğunuzda yürek de yüreğe akacaktır eminim atlasınızın maviliklerinde.
Ne güzel anlatım bu!
Sevgilerimle.

İDEA dedi ki...

En deli MAVİyi giyinmiş,en deli TURUNCUlarda buluşmanız dileğiyle.

efsa dedi ki...

Buradan sende çok çok güzel görünüyorsun demek istedim. :)

gereksiz adam dedi ki...

Ve ben yoruldum belleğimde attığım her adımda yaşamıma dair derin izler açmaktan.

Bızbız ve Bıtbıt Bir Hayat Hikayesi dedi ki...

yaz geldi, daha cıvıl cıvıl bişiyler ekle be güzel kız =}

aysema dedi ki...

Söylenecek söz bırakmamışsın ki...

Sözcüklerin hep böyle güzel cümlelerde buluşsun, kalemin hiç susmasın Sevgili Beenmaya...

Sevgiler...

Yeşim Özdemir dedi ki...

Yüzünü görmeden, yüreğini sevdiğin bir insana bunları yazabilmen, onun sana bunları hissettirebilmesi muhteşem! Güzel yüreğinden öpüyorum seni...

beenmaya dedi ki...

@Vladimir: en zor olan da bu olmalı iki ayrı tarafın birbirini anlaması. işte bu başarılabildiyse sanırım pek çok şey daha kolay aşılır hale gelir diye düşünüyorum. ve de sağolasın arkadaşım...

@Ateş Böceği: onun güzelliği evet doğru. benimkine gelince öyle görünüyorsa eğer ne mutlu bana :)) sağolasın canım benim :))

@coffeé: şımarıcam ama bak şimdi az kaldı :)))

beenmaya dedi ki...

@Evren: sen bensin çünkü bende sen :))))

@perikizi: canım benim çok teşekkür ederim öyle bir niyetim ve daha da önemlisi yeteneğim olduğunu sanmasam da sağolasın bu güzel sözlerin için :)))

@atesinsesi:
sana yüklediğim anlamları senmişsin gibi düşünme
aldanırsın
sen o anlamlarda
sadece bende varsın

özer bal...

beenmaya dedi ki...

@özlem: canım benim o güzellik senin yüreğinde, gözlerinde sağolasın...

@sufi: ve ne güzel bir dilek ve niyet...dileğin dileğimdir sevgili sufim...

beenmaya dedi ki...

@İDEA: dileğin dileğimdir sağolasın :)))

@efsa: bende teşekkür edeyim o halde prensesim ve bil ki o senin güzelliğin :))

beenmaya dedi ki...

@gereksiz adam: ama o izler hiç yorulmuyor değil mi tam bitti dediğin yerde sil baştan yaşayıp yaşatmaktan...

@BızBız: bana gelmemiş demek ki daha yaz ben kalmışım hala baharda :)))

beenmaya dedi ki...

@aysema: çok teşekkür ederim bu güzel sözler ve temenni için sağolun sevgiler :)))

@Yeşim: canım benim bende seni öpüyorum kocaman :)))